JAK VYBRAT MINERÁLY K JEDNOTLIVÝM ČAKRÁM

23.08.2023

Čakry, naše energetická centra, lze harmonizovat pomocí vhodných kamenů, které mají v sobě vysoké vibrace a dokáží vyladit a upravit naše vlastní vibrace. V kamenech se přirozeně nachází energie Matky Země, kde vznikaly po mnoha milióny let. Každý kámen je z jiného naleziště a každý má svůj specifický vliv i barvu. Barvu kamenů můžeme vybírat intuitivně nebo i podle barvy příslušné čakry, kterou potřebujeme posílit. Tam pak necháme kámen působit např. při meditaci nebo nošením na těle během dne. Před jakýmkoliv použitím je nutné kámen očistit od negativních vibrací, které na něm mohly být zanechány těmi, kteří s ním manipulovali, než se dostal k nám. Proto jej necháme pod proudem tekoucí chladné vody (z kohoutku, venku ze studánky, potůčku), nebo jej můžeme nechat přes noc v slabém roztoku mořské případně kuchyňské soli. Ráno ho vyjmeme, opláchneme opět pod studenou vodou, můžeme jej nabít v polostínu parapetu okna, při Úplňku, nebo Novu. Poté můžeme kámen používat. Stejný postup použijeme, pracoval-li s kamenem někdo jiný nebo nemocný. Vhodný kámen můžeme nabíjet i pomocí Reiki II. stupně. Čím surovější a méně opracovaný kámen, tím má větší účinek. Je velmi důležité kameny pravidelně čistit, i když je používáme a nosíme jen my sami. Energetické vibrace - naše smutky, nemoci, negativní zážitky a prožitky, se v něm ukládají a po vyčerpání "kapacity" nám je může kámen začít vracet zpět nebo to může kámen zcela zničit - začnou se objevovat trhlinky, praskliny, dochází ke ztrátě lesku, kámen působí dojmem "těžkosti". Je to stejné jak s bateriemi. Kameny by se neměly uskladňovat všechny pohromadě, ale odděleně. Po vyčerpání kapacity kameny nevyhazujeme do odpadu, ale vrátíme do země, kde mají svůj přirozený původ, např. do květináče ke kytkám, na záhon apod.


Vhodné kameny pro příslušné čakry

1. čakra - hematit, achát, granát, rubín, červený korál, červený jaspis, heliotrop, stříbro

2. čakra - karneol, ohnivý opál, měsíční kámen

3. čakra - tygří oko, citrín, jantar, žlutý topaz, žlutý turmalín, sagenit, zlato, měď

4. čakra - růženín, jadeit, zelený a růžový turmalín, smaragd, akvamarín, olivín, malachit, kunzit

5. čakra - tyrkys, modrý turmalín a akvamarín, chalcedon

6. čakra - sodalit, lazulit, indigo safír, křišťál, platina

7. čakra - křišťál, ametyst, fialový fluorit, sugilit, drahý opál, diamant


1. ČAKRA

Achát: Podporuje vážnost a vyrovnanost. Pomáhá rozpouštět záporné emoce a chrání vnitřní podstatu člověka. Probouzí postoj úcty k vlastnímu tělu a působí stavebně na rozmnožovací orgány. Poskytuje bezpečí a ochranu. Dodává důvěru a ulehčuje porod.

Hematit: Dává pevnost a sílu, působí stavebně na tělo, mobilizuje skryté síly. Pomáhá tak při stavech slabosti a podporuje uzdravování po nemoci. Příznivě ovlivňuje tvorbu zdravé buněčné tkáně.

Červený jaspis: tě spojuje s elementární silou a trpělivou láskou Matky Země. Učí tě nesobeckosti a skromnosti, posiluje krev, propůjčuje vitalitu, stabilitu a trpělivost. Pročišťuje a transformuje fyzické tělo a umožňuje, že si umíme ze síly a klidu vytvořit pocit bezpečí v přirozeném běhu života.

Granát: Dává životní sílu, sílu vůle a sebedůvěru a úspěch. Otevírá pohled do utajeného, až k jasnovidnosti. Povzbuzuje sexualitu a pomáhá ji přetransformovat na vyšší sílu. Na tělesné úrovni pomáhá při onemocnění pohlavních orgánů a posiluje krevní oběh.

Červený korál: Dodává vitální energii a sílu. Podporuje tvorbu krve, dává stabilitu a zároveň pružnost, takže zůstáváš v proudu životních událostí vnitřně pevný.

Rubín: Zprostředkovává životodárnou teplou a kreativní energii vedoucí k očištění a proměně. Vytváří harmonické spoje mezi tělesnou a duševní láskou, mezi sexualitou a duchovnem, což přináší nové zážitky.

2. ČAKRA

Karneol: Spojuje tě s krásou a s tvořivou silou Země. Pomáhá ti prožívat každý okamžik a posiluje koncentraci. Obnovuje úžas nad zázrakem stvoření, uvádí tě do proudu života a oživuje tvoji schopnost tvořivě se projevovat.

Měsíční kámen: Otvírá ti tvé vlastní vnitřní bohatství pocitů. Spojuje tě s citlivou, vnímavou a snivou stránkou tvé podstaty a pomáhá ti ji přijmout a integrovat do tvé osobnosti. Zbavuje tě strachu z pocitů a působí harmonicky na citovou rovnováhu. V tělesné rovině podporuje čištění mízního systému a u žen vyváženost hormonálního hospodářství.

3. ČAKRA

Tygří oko: Podporuje vnější i vnitřní zrak. Zbystřuje rozum a pomáhá poznávat vlastní chyby a těžit z nich.

Jantar: Dává teplo a naději. Jeho sluneční síla tě vede na tvé cestě k větší radosti a jasnějšímu světlu. Zprostředkovává vhled a ukazuje ti, jak se v životě můžeš realizovat. Propůjčuje také "šťastnou ruku" pro podnikání. V tělesné rovině očišťuje organismus, vyrovnává trávicí a hormonální systém a čistí a posiluje játra.

Topas: Zlatožlutý topas tě naplňuje tryskající silou a hřejivým světlem Slunce. Prohlubuje uvědomění, bdělost a jasnost, radost a živost. Zbavuje zatěžujících pocitů a temných myšlenek, což pomáhá při úzkostech a depresích. Posiluje a stimuluje celé tělo a podporuje tělesné i duševní trávení.

Citrín: Poskytuje pohodu, teplo a živost, jistotu a naději. Pomáhá ti zpracovávat životní zážitky a integrovat je do tvé osobnosti, stejně jako využívat intuitivní vjemy v běžném životě. Přitahuje vnitřní a vnější hojnost a podporuje tě při uskutečňování tvých cílů. V tělesné oblasti podporuje vylučování jedovatých látek a pomáhá při zažívacích potížích a cukrovce. Oživuje krev a nervovou činnost.

4. ČAKRA

Růženín: Něžný růžový růženín podporuje jemnost, něhu a lásku. Obklopuje tvoji duši láskyplnými vibracemi, které léčí všechny rány srdce, vzniklé hrubostí, tvrdostí a nepozorností. Tvá duše se může stále více lásce otevírat a více lásku dávat. Růženín tě učí i sebe sama přijímat a milovat, otvírá tvé srdce projevům lásky a měkkosti v tobě a v ostatních a v celém Stvoření. Umožní ti vnímat krásu hudby, poezii, malířství a ostatní umění a oživuje tvoji fantazii.

Turmalín: Růžovo-červený turmalín tě vyvádí z příliš zúžených pocitových struktur, otvírá a rozšiřuje ti srdce. Otvírá tvé vědomí radosti plynoucí z lásky. Spojuje tě se ženským projevem božské lásky, který je vyjádřen v kráse stvoření, přirozené veselosti, tanci a hře. Tak spojuje různé výrazové formy světské i božské lásky.

Obzvlášť vhodné pro čakru srdce jsou i růžové turmalíny se zeleným okrajem, které se často prodávají nařezané na plátky. Zde jsou kvality růžovo-červeného turmalínu v léčivých harmonizujících vibracích zelené.

Kunzit: V kunzitu se spojuje něžná růžová vyšší lásky s fialovou barvou čakry temene hlavy, a podporuje tak sjednocení s božstvím. Kunzit tak otvírá tvou čakru srdce božské lásce. Pomáhá růstu tvojí nesobecké a dokonalé lásce. Podporuje přímočarost a přivádí té stále znovu na tuto cestu.

Smaragd: Smaragd je kámen všeobjímající lásky, protože posiluje a prohlubuje lásku na všech úrovních. Dodává klid a harmonii a uvádí tě do souladu se silami přírody. Také tě vyzývá, aby ses podobal jeho živému světlu, a ukazuje ti oblasti, kde tomu tak ještě není. Smaragd přitahuje léčivé energie z kosmu na Zemi. Regeneruje, omlazuje, osvěžuje a uklidňuje.

Nefrit: měkké, zelené světlo nefritu přináší mír harmonii, moudrost srdce, spravedlnost a skromnost. Nefrit uvolňuje a uklidňuje srdce, nechá ti odhalit a prožít krásu všeho stvořeného, a podporuje tak tvou úctu a lásku ke Stvoření. Pomáhá při neklidu a uspěchanosti, podporuje klidný spánek a příjemné sny.

5. ČAKRA

Akvamarín: Světle modrá barva akvamarínu je jako moře, ve kterém se zrcadlí čisté nebe. Tak pomáhá akvamarín duši, aby se stala zrcadlem nekonečné šířky ducha. Podporuje komunikaci s vnitřním já a přináší světlo a jasno i do nejzapadlejšího koutku duše. Jeho vlny dodávají duši čistotu, svobodu a šířku, takže se otvírá vizionářským schopnostem a intuitivnímu porozumění a pomáhá ho svobodně a tvořivě vyjadřovat. Vlivem akvamarínu se duše stává místem nesobecké lásky a léčivé sily.

Tyrkys: Tyrkys, v jeho barvě se spojuje modrá nebe se zelenou Země, spojuje vysoké duchovní ideály s původní vitální silou naší planety. Pomáhá vyjadřovat duchovní ideje a poznatky a integrovat je do života na Zemi. Přitahuje pozitivní energie a chrání tělo i duši před negativními vlivy.

Chalcedon: Bělomodrý chalcedon působí pozitivně na štítnou žlázu. Má uklidňující a vyrovnávací účinek na stav mysli, působí proti podrážděnosti a přecitlivělosti. Svým uklidňujícím vlivem otvírá cestu k vnitřní inspiraci a podporuje schopnost sebe-výrazu slovem i písmem.

6. ČAKRA

Lazulit: Do tmavomodré barvy lazulit jsou jako hvězdy do noční oblohy rozeseta zlatá zrnka pyritu. Zprostředkovává duši zážitek bezpečí v kosmu a otvírají věčnému životu. Vede tvého ducha do nitra, umocňuje jeho sílu a dopomáhá mu k poznání vyšších souvislostí. Podporováním intuice a vnitřního vidění nechává poznat skrytý smysl věcí a síly za nimi působící. Navíc ti dává hlubokou radost ze zázraku života a vesmíru.

Indigově modrý safír: Jasný průsvitný safír otvírá ducha kosmickému vědění a věčným pravdám. Jeho vibrace očišťují, proměňují a obnovují duši i ducha. Vytváří most mezi konečným a nekonečným a nechává vědomí plynout s proudem božské lásky a poznání. Přináší hledající duši jasno na duchovní cestě.

Sodalit: Tmavě modrý sodalit zjasňuje rozum a vede ho k hlubokým myšlenkám. Jeho klidné záření dává mírnost a posiluje nervy. Pomáhá také odstraňovat zafixované způsoby myšlení. Přidává důvěru a sílu zastávat vlastní stanoviska a přenášet ideje a poznatky do běžného života.

7. ČARKA

Ametyst: Červený oheň aktivity a modré světlo otevřenosti, ticho a šíře se spojují v ametystu v novou sílu. Ametyst dává "živý klid", ve kterém zanikají všechny strachy a disharmonie, a budí důvěru a odevzdanost vůči silám Universa. Vede ducha k věčnosti, podporuje meditaci a inspiraci.

Křišťál: Vede člověka k celistvosti, která v sobě harmonicky sjednocuje pestrou mnohotvárnost života. Přináší jasnost a světlo duchu i duši a podporuje duchovní poznání. Pomáhá duši splynout s duší Universa. Uvolňuje blokády, ochraňuje a dává novou energii.